Traseul
Interes
massif des Ardennes (vallées de la Semois et de la Meuse) / forêt de Signy-l'Abbaye / Halle de Wasigny / ancienne abbaye de Vauclair / Chemin des Dames / vallée de l'Aisne / château de Vic-sur-Aisne / château de Pierrefonds / forêt de Compiègne / cathédrale de Senlis / forêt d'Ermenonville / palais épiscopal de Meaux / châteaux de Vaux-le-Vicomte / forêt de Fontainebleau / remparts de Château-Landon / forêt de Montargis / cathédrale d'Auxerre / grottes d 'Arcy-sur-Cure / basilique de Vézelay / massif du Morvan (lac des Settons et mont Beuvray) / signal de Mont / Tour de l'Horloge à Bourbon-Lancy / puy Saint-Ambroise / monts de la Madeleine / puy de Montoncel / monts du Forez (col du Béal) / château de Lavoûte-Polignac / cité épiscopale du Puy-en-Velay / gorges de l'Allier / monts de la Margeride / plateau de l'Aubrac / Pont-Vieux d'Espalion / abbatiale Sainte-Foy de Conques-en-Rouergue / église Saint-Sauveur de Figeac / causses du Quercy / pont Valentré de Cahors / donjon de Montcuq-en -Quercy-Blanc / abbatiale Saint-Pierre de Moissac / tour du Bourreau à Lectoure / collines d'Armagnac / hôtel de Cugnac à Condom / arènes d'Eauze / cathédrale d'Aire-sur-l'Adour / remparts de Navarrenx / citadelle de Saint-Jean-Pied-de-Port / montagnes du Pays Basque
Punct de start
frontiera belgiană la Hautes-Rivières
Punct final
Granița spaniolă la pasul Bentarte
Prin ce orașe și orașe trece calea E?
Montherme, Signy-l'Abbaye, Soissons, Pierrefonds, Senlis, Meaux, Fontainebleau, Montargis, Auxerre, Vézelay, Issy-l'Eveque, Chabreloche, le Puy-en-Velay, Aumont-Aubrac, Conques, Figeac, Cahors, Moissac, Montréal-du-Gers, Aire-sur-l'Adour, Saint-Jean-Pied-de-Port.
Lungime
2.004 km
Trasee la sol ale căii E, marcaj și responsabil de marcare
- GR® 16 : Hautes-Rivières (Ardenne) – Lac des Vieilles-Forges (Ardenne)
- GR® 12 : lac des Vieilles-Forges (Ardennes) – forêt de Chantilly (Oise)
- GR® 1 : forêt de Chantilly (Oise) – forêt de Fontainebleau (Seine-et-Marne)
- GR® 13 : forêt de Fontainebleau (Seine-et-Marne) – Signal du Mont (Saône-et-Loire)
- GR® 3 : Signal du Mont (Saône-et-Loire) – le Puy-en-Velay (Haute-Loire)
- GR® 65 : le Puy-en-Velay (Haute-Loire) – col de Bentarte (Pyrénées-Atlantiques)
Marcare: linie dublă alb-roșie
Responsabil de marcare: Comitetele FFRandonnée Ardennes, Aisne, Oise, Seine-et-Marne, Loiret, Yonne, Nièvre, Saône-et-Loire, Allier, Puy-de-Dôme, Rhône, Haute-Loire, Lozère, Aveyron, Lot, Tarn-et- Garonne, Gers, Landes, Pyrénées-Atlantiques.
Publicații
Secțiuni ale căii E pe ghidurile topo FFRandonnée, disponibile pe ffrandonnee.fr
GR® 13-131 « Tour et traversée du Morvan », ref. 111
GR® 765 « Sentier vers Saint-Jacques-de-Compostelle, via le Puy (Cluny/Lyon – le Puy), ref. 765
GR® 65 « Sentier vers Saint-Jacques-de-Compostelle, via le Puy (le Puy – Figeac), ref. 651
GR® 65-651-652 « Sentier vers Saint-Jacques-de-Compostelle, via le Puy (Figeac – Moissac), ref. 652
GR® 65 « Sentier vers Saint-Jacques-de-Compostelle, via le Puy (Moissac – Roncevaux), ref. 653
Harta
IGN are mai multe hărți care acoperă traseul
Trecerea altor căi electronice
Vezi harta la finalul paginii.
Practic
Împărțirea în etape este garantată de prezența regulată a locurilor de cazare, resurse și transport pe tot parcursul E-Track.
Gear
Nu este nevoie de echipament specific.
Link-uri
Aviz legal
Găsiți toate GR® pe mongr.fr
GR® este o marcă înregistrată de FFRandonnée, desemnează traseele identificate sub denumirea de „GR®”, marcate cu semne alb-roșii. Aceste trasee sunt creații ale FFRandonnée. Reproducerea lor neautorizată, precum și marca GR® constituie o încălcare pasibilă de urmărire penală.